Użyczenie samochodu a ubezpieczenie obowiązkowe OC pojazdu

fot. Freepik

Tym razem pytanie ze Śląska:

Samochodem mojego Klienta jechał kolega i spowodował w sumie dość poważny wypadek. Czy istnieje jakaś możliwość, aby szkodą obciążyć jego, gdyż posiada swój samochód? Klient ma zarejestrowane 3 pojazdy i na nich będzie miał duże zwyżki.

Nie, nie ma takiej możliwości. Obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu jest przypisane do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela lub osoby prowadzącej samochód w czasie zdarzenia. Oznacza to, że ubezpieczenie (OCK) działa również, gdy wypadek spowodowała inna osoba prowadząca pojazd. Oczywiście wyłączone są z tego szczególne przypadkami, takie np. jak: spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego oraz kiedy sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia. Nie można więc przerzucić odpowiedzialności, bo ta jest zawsze przypisana do konkretnego pojazdu oznaczonego, na podstawie numeru VIN oraz numeru rejestracyjnego pojazdu.

Kiedy najczęściej następują takie przypadki:

  • Użyczenie regularne lub okazjonalne członkom rodziny: współmałżonkowi, dzieciom, rodzicom.
  • Użytkowanie pojazdu prywatnego przez współpracowników, często regularne związane z wykonywaniem zawodu lub usług.
  • Użyczenie pojazdu osobom znajomym, dalszej rodzinie, sąsiadom np. w przypadkach awarii ich samochodu.
  • Pozorne działanie, czyli rejestracja samochodu na inną osobę – najczęściej rodziców – w celu płacenia niższej składki OC np. kiedy kierowca jest młody.

W każdym takim przypadku szkoda będzie zaliczona na konkrety pojazd, a Ubezpieczający pojazd będzie pozbawiony zniżek, co może być także często bardzo kosztowne, ze względu na inne okoliczności.

Jak należy w związku z tym postępować? Należy informować o tym Ubezpieczyciela pojazdu?

W przypadku okazjonalnego użyczania pojazdu nie trzeba zgłaszać tego faktu ubezpieczycielowi. Trzeba jednak pamiętać – o czym już wspominałem wyżej – że jeśli kierowca będzie sprawcą wypadku, odbije się to na historii właściciela pojazdu i to on straci swoje zniżki przy odnawianiu OC. Warto w takich sytuacjach – użyczenia na kilka dni – sporządzić również umowę użyczenia pojazdu. Przyda się ona na przykład, wtedy gdy okazjonalny kierowca został złapany na fotoradarze w trakcie użytkowania użyczanego pojazdu. Mając taki dokument, można skutecznie uniknąć mandatu.

Natomiast w przypadku regularnego użyczania warto zgłosić taki fakt ubezpieczycielowi lub najlepiej, dopisać drugiego użytkownika do OC. Choć cena ubezpieczenia może być w takiej sytuacji nieco wyższa, właściciel nie ryzykuje, że ubezpieczyciel w razie wypadku dokona rekalkulacji stawki OC, która będzie o wiele bardziej dla niego dotkliwa. A dodatkowo, jeśli np. młodego kierowcę dopiszemy do ubezpieczenia, to będzie biegł mu staż ubezpieczeniowy i w przyszłości i tak się finansowo wyrówna. Znam przypadki – niestety przykre – że rodzic ubezpieczający nie miał nawet prawa jazdy i Ubezpieczyciel udowodnił pozorne działanie w celu ominięcia prawa i obniżenia składki.

Zawsze w takich przypadkach możecie liczyć na agentów z Alwis&Secura. Pomogą Wam oni zawsze wybrać optymalne ubezpieczenie zgodne z przepisami prawa.

Udostępnij artykuł

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *