Jak rozliczać odszkodowanie z AC jeśli samochód wykorzystujemy do celów firmowych i prywatnych?

Do naszej OFWCA zgłosił się klient, który ubezpiecza u niego swoją “mini flotę” – 3 samochody osobowe wykorzystywane do działalności mieszanej. Poprzednio nie mógł zaliczyć w koszty uzyskania przychodu remontu samochodu po wypadku, bo nie posiadał ubezpieczenia AC, a teraz po kolejnej szkodzie innego pojazdu całą otrzymaną kwotę z AC musi zaliczyć jako swój dochód w firmie, pomimo że w koszty firmy zaliczył tylko 75% wartości całego remontu. Pyta, czy tak jest rzeczywiście, bo sam już nie wie co jest lepsze?

Niestety tak jest i określają to obowiązujące przepisy prawne – art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o PIT – który określa, że wydatki na powypadkowy remont samochodu osobowego, jeśli nie był on ubezpieczony dobrowolnie (AC), nie są kosztem uzyskania przychodu. I ta reguła obowiązuje od kilku lat. Warto o tym przypominać Klientom przy ubezpieczaniu samochodu firmowego tylko w zakresie obowiązkowego OC.

Jeśli samochód jest użytkowany do celów firmy i prywatnych (cel mieszany) i posiada ubezpieczenie AC, to otrzymane z tej polisy odszkodowanie musi w całości zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, pomimo że remontując samochód w koszty zaliczył tylko 75% tych kosztów. Nie wolno zaliczyć tylko 75% otrzymanego odszkodowania. To jest nie sprawiedliwe, bo przedsiębiorca musi opodatkować dochód, który otrzymał tylko na papierze. Ale takie obowiązują przepisy, pomimo że nie jest to logiczne.

Ale uwaga dotyczy to tylko samochodów osobowych wykorzystywanych do celów mieszanych, czyli firmy i prywatnych. A takich sytuacji jest bardzo dużo.

Udostępnij artykuł

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *