Nowe możliwości ubezpieczania starych samochodów.

Nowe możliwości ubezpieczania starych samochodów.

Otrzymałem informację z naszego Biura Ubezpieczeń “ALFA” o nowych możliwościach ubezpieczenia samochodów w wieku powyżej 25 lat.

Zgodnie z ustawami: o ruchu drogowym i o obowiązkowych ubezpieczeniach, samochody zabytkowe (starsze) mają specjalne tablice rejestracyjne – żółte – oraz inaczej kształtowane i taryfikowane ubezpieczenia. Natomiast PZU wspólnie z PZM prowadziło specjalny program dla starszych samochodów, który zakończono w roku ubiegłym. Taki sam program podjęła się prowadzić dla członków Polskiego Związku Motorowego TU Compensa SA VIG. Wprowadzono specjalne składki dla obowiązkowego OC dla samochodów i motocykli użytkowanych ponad 25 lat od daty pierwszej rejestracji. Wprowadzono dodatkowe zniżki dla członków PZM. Bardzo ważne jest to, że do skorzystania z tego ubezpieczenia nie jest wymagane posiadanie rejestracji dla pojazdów zabytkowych, czyli posiadania żółtych tablic rejestracyjnych. Warunkiem do skorzystania z tego ubezpieczenia jest posiadanie “Karty Członkowskiej PZM”

UWAGA! Nasze OFWCA nie mogą akwirować tego ubezpieczenia, tylko oddziały i filie Compensy oraz poprzez ich infolinię. Ta informacja jest ważna, tylko po to aby takim osobom – zgodnie z IDD – przekazywać informację o możliwości takiego ubezpieczenia. Szczegóły mogą uzyskać na: www.compensa.pl/kontakt/. To ważne, bo nawet jeśli Wasz klient skorzysta z tego ubezpieczenia to macie możliwość rozpoznać jego potrzeby, porozmawiać o jego potrzebach, zaproponować inne ubezpieczenia itd. Ponieważ to Wy mu podpowiadacie, gdzie może taniej się ubezpieczyć. Natomiast musicie też pamiętać, że jeśli Klient ma na samochodzie żółte tablice rejestracyjne to Wy go możecie ubezpieczyć w innych posiadanych ZU, korzystając ze specjalnych taryf. Z posiadanego wyliczenia wynika, że: 28-letni Polonez normalnie ubezpieczany w Compensie na białych tablicach to składka 1693 zł, w tym ubezpieczeniu PZM 1433 zł za normalnie ubezpieczony w PZU to 1831 zł. Gdyby ten Polonez posiadał żółte tablice rejestracyjne (zabytkowy), to składka wyniosłaby w PZU 549 zł, w Axie 598 zł a w MTU 738 zł. Podobnie jest w innych ZU. Ta różnica wynika ze specjalnej zniżki (ok. 70%) stosowanej do pojazdów zabytkowych.

Jak z powyższego wynika, to w dużej mierze od Waszej wiedzy, rozmowy, wyjaśnienia (w ramach rozpoznania potrzeb) będzie ostatecznie zależało gdzie Klient zawrze obowiązkowe ubezpieczenie OC swojego “starszego” pojazdu.

Udostępnij artykuł

Podobne wpisy