Czy Agent ma obowiązek informować Klienta o wysokości prowizji za zrobione dla niego ubezpieczenie? (IDD)

405576-PCVOCR-795

“Mam pytanie. Jak mam odpowiedzieć Klientowi, który będzie mnie pytał o wysokość mojego wynagrodzenia za zrobione dla niego ubezpieczenie? Ustawa o doradztwie (IDD) mu to przecież gwarantuje.” – pyta OFWCA z oddziału tarnowskiego.

Rzeczywiście trzeba odwołać się do wspomnianej ustawy o doradztwie ubezpieczeniowym, ponieważ tam mamy wyraźnie zapisane, że doradca ma obowiązek podać klientowi, jaki charakter posiada jego wynagrodzenie, a nie jaka jest wysokość jego wynagrodzenia. Dlatego informujecie o tym Klienta – macie to zapisane w dokumentach w “Informacji dla klienta” w dziale IV : “Za wykonywanie czynności agencyjnych otrzymuję od Agenta prowizje uwzględnioną w kwocie składki ubezpieczeniowej”. Taka forma informacji wyczerpuje znamiona określone w ustawie. Jeśli chodzi o wysokość kwoty za konkretne ubezpieczenie, to zależy ona od wielu czynników (wielkość przypisu, szkodliwość, stawki wyjściowe) i jest znana ostatecznie dopiero po pełnym rozliczeniu. W tej sprawie Klient może się zwracać np. do Agenta, a jego adres jest podany w pkt. II wspomnianej informacji.

Oczywiście jak będzie, pokaże dopiero praktyka. Natomiast zapis ustawy, w tym zakresie jest jednoznaczny: Agent ma poinformować Klienta tylko o charakterze otrzymywanego wynagrodzenia.

 

Udostępnij artykuł

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *