Przesunięcie terminu stosowania dyrektywy IDD

Komisja Europejska zaakceptowała wniosek Parlamentu Europejskiego dotyczący przesunięcia terminu stosowania dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń – IDD – na dzień 1 października 2018r. Jednak wszystkie państwa UE są zobowiązane wprowadzić przepisy IDD do swoich systemów prawnych, czyli uchwalić stosowne ustawy.

Głównym powodem przesunięcia terminu obowiązywania IDD było wprowadzenie we wrześniu br. przez KE dodatkowych dwóch rozporządzeń uzupełniających IDD (wymogi w zakresie nadzoru nad produktami i zarządzanie w odniesieniu do TU i dystrybutorów oraz wymogów informacyjnych i zasad działalności przy dystrybucji ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych). Polski ustawodawca te zmiany wprowadził do uchwalonej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Krótki czas był powodem na przełożenie terminu wdrożenia IDD, aby mniejsze firmy ubezpieczeniowe oraz dystrybutorzy mieli czas na lepsze przygotowanie do prawidłowego i skutecznego wdrożenia IDD wraz z tymi dwoma rozporządzeniami.

Co zrobi nasz nadzór ubezpieczeniowy, jeśli przepisy nowej ustawy wejdą w życie 23 lutego br.? Osobiście uważam, że powinniśmy je wdrażać w życie, doskonalić i korygować działania, tak, aby od 1 października być w pełni gotowym do ich stosowania. Byłby to bardzo dobry czas na spokojne – bez presji czasu i karania – wdrażanie nowej ustawy.

Udostępnij artykuł

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *