Nowa funkcjonalność CEPIK 2.0

Czy prawdziwa jest informacja, że kupujący samochód używany za granicą może sprawdzić w kraju jego historię?

Tak to prawda. Od 15 grudnia br. nabywcy i właściciele samochodów importowanych z rynku wtórnego (używanych) z UE oraz USA i Kanady mogą sprawdzać ich przeszłość w portalu: historia pojazdu.gov.pl. To nowa funkcjonalność programu w CEPIK 2.0. Do tej pory w systemie tym widoczne są tylko pojazdy sprowadzone z zagranicy, ale już zarejestrowane w Polsce. W styczniu program ten zostanie rozszerzony o dalsze funkcje np. o pojazdy sprowadzone z zagranicy i oferowane do sprzedaży, ale niebędące jeszcze w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Warto podkreślić, że jest to darmowa usługa. To bardzo cenne informacje dla klientów i ubezpieczających, bo pozwalają poznać historię samochodu: kradzieże, złomowanie, wypadki, uszkodzenia, przekręcenia liczników, użytkowanie jako taxi czy decyzje o niedopuszczeniu do ruchu. Jeśli danego pojazdu nie będzie w bazie, to system także o tym powiadomi sprawdzającego. W chwili obecnej w bazie jest zarejestrowanych ponad 4,5 miliona pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

Od stycznia w “Historia Pojazdu” będzie można sprawdzić pojazdy, których nie ma w bazie CEPIK, czyli nie są zarejestrowane w Polsce. Do tego będzie potrzebne logowanie za pomocą profilu zaufanego (eEgo).

Natomiast pojazdy zarejestrowane w Polsce będzie można sprawdzać nadal bez logowania, wystarczy tylko: numer rejestracyjny, VIN pojazdu oraz data pierwszej rejestracji. Co można będzie sprawdzić: dane techniczne (pojemność, moc silnika rodzaj paliwa), terminy obowiązkowych badań technicznych pojazdu, czy pojazd posiada aktualne badania, odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (od 2014 roku), czy posiada ważne ubezpieczenie OC, liczbę właścicieli, czyją własnością jest pojazd (osoba, Firma), czy nie jest oznaczony jako kradziony.

To funkcjonalność bardzo ważna również dla pośredników ubezpieczeniowych, bo pozwala pewnie ustalić dane pojazdu w przypadkach, kiedy przy ubezpieczeniu powstają wątpliwości.  Warto sprawdzić, jak działa. Zacznij od swojego samochodu.

Udostępnij artykuł

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *