Polisa na życie a spadek

Krótkie pytanie od naszego współpracownika z Nowego Sącza: “Zmarł ojciec mojego klienta. Miał polisę na życie. Czy zgromadzone tam środki wchodzą w skład masy spadkowej?”

Krótka odpowiedź: nie, świadczenia z ubezpieczenia na życie nie podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych, czyli nie wchodzą w skład masy spadkowej. Tak stanowi prawo. Świadczenia takie są wypłacane osobom uposażonym, czyli wskazanym przez Ubezpieczonego w umowie ubezpieczenia (polisie). W takim przypadku beneficjent, czyli osoba (lub osoby) wymienione w polisie składają do Ubezpieczyciela osoby zmarłej wniosek o wypłatę świadczenia z dokumentami: odpis aktu zgonu, dowód osobisty uposażonego oraz nr konta, na które należy przesłać należność.

Jeżeli rodzina nie zna ubezpieczyciela (wie jedynie, że zmarły posiadał polisę) to pozostaje skierowanie pism do wszystkich ubezpieczycieli z zapytaniem. Co prawda same TU, jeśli otrzyma informację o zgonie ubezpieczonego, powinien poszukać beneficjentów (uposażonych). Dzieje się to jednak rzadko, a towarzystwa ubezpieczeń są bierne w tym zakresie.

Wspomnę tutaj, że Rzecznik Finansowy występuje, aby wprowadzić w polskim systemie ubezpieczeń “rejestr zawartych umów ubezpieczenia na życie” z nazwiskami uposażonych. Wtedy łatwiej byłoby znaleźć informację na ten temat.

Udostępnij artykuł

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *