Czy można wycofać czasowo pojazd z eksploatacji i nie kupować OC?

Otrzymałem zapytanie od naszego pośrednika z Nowego Sącza:

Czy wprowadzono już prawną możliwość czasowego wycofania pojazdu z eksploatacji i w związku z tym przerwania obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu? Po takie działanie zgłosił się Klient twierdząc, że taki przepis obowiązuje.

Klient nie ma racji. Nic nie zmieniło się w obowiązujących przepisach prawnych, a w szczególności w prawie o ruchu drogowym oraz w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Stan prawny jest taki, jaki istniał.

Natomiast głośno było o tym pomyśle w środkach masowego przekazu. Stąd może Klient potraktował to jako fakt prawny. Dziś można już powiedzieć, że taka zmiana najprawdopodobniej nie nastąpi, bo projekt ten odrzuciła już sejmowa Komisja Infrastruktury podczas prac nad zmianą prawa o ruchu drogowym. Zdaniem tej Komisji projekt posiada wiele wad, wśród których wymienia się: brak sankcji za używanie wycofanego pojazdu z z ruchu oraz pewny wzrost cen ubezpieczeń obowiązkowego OC pojazdów. Czynne wykorzystanie ” wycofanych z ruchu pojazdów” oraz wzrost cen ubezpieczenia OC byłyby na pewno faktem. Stąd nie będzie możliwości rozszerzenia czasowego wycofania pojazdów z ruchu poza przypadki obecnie istniejące.

Udostępnij artykuł

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *