Czym różni się wypadek od kolizji?

Pytanie na pozór proste: czym rożni się wypadek samochodowy od kolizji drogowej i jakie z tego wynikają konsekwencje prawne?

Jeśli w zdarzeniu drogowym mamy tylko szkody rzeczowe (ucierpiały samochody), to jest to kolizja drogowa. Często mówimy o “stłuczce drogowej” lub “zaliczeniu dzwonu”.

Jeśli natomiast są poszkodowani ludzie w zdarzeniu drogowym, wtedy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym.  I nie jest ważne, jakie są to obrażenia. W każdym z tych dwóch przypadków inne obowiązki ciążą na uczestnikach zdarzenia, ale także jego świadkach.

Po stłuczce należy przede wszystkim jak najszybciej usunąć samochody z jezdni (drogi), pozbierać i usunąć wszystkie rzeczy, resztki szkła lub samochodów mogące utrudniać innym użytkownikom drogi bezpieczną jazdę. Oczywiście uczestnicy zdarzenia, zwłaszcza jeśli zgadzają się co do sprawcy zdarzenia, powinni porozumieć się co do winy oraz powinni spisać i podpisać wspólne oświadczenie. Najlepiej wykorzystać gotowe druki przygotowywane przez poszczególne TU. Co ważne, druki te są obok polskiego w 2-3 językach, co znacznie ułatwia nam załatwienie sprawy, kiedy mamy do czynienia z kierowcami zagranicznymi.

Każde takie oświadczenie – pisane ręcznie – musi zawierać: wszystkie dane uczestników  kolizji oraz dane sprawcy zdarzenia winnego kolizji drogowej: dane osobowe, nr dowodu osobistego, numer rejestracyjny samochodu i przez kogo wydany dowód rejestracyjny, numer prawa jazdy i przez kogo wydany, nr polisy OC komunikacyjnego sprawcy i z jakiego TU. Sprawdzić należy okres ubezpieczenia – czy polisa jest ważna. Opisać należy  okoliczności kolizji drogowej (data, godzina i minuty, miejscowość i bliżej miejsce zdarzenia). Dobrze jest wpisać warunki drogowe panujące w czasie zdarzenia. Jednoznacznie musi być określony w oświadczeniu winny zdarzenia i wpisany z nazwiska i imienia. Dobrze jest wpisać dane świadków zdarzenia. Trzeba wykonać kilka zdjęć np. z komórki, zdarzenia najlepiej przed usunięciem samochodów z jezdni, uszkodzeń obu samochodów. Zadbać należy również, aby na zdjęciu był sprawca lub uczestnicy zdarzenia. Oczywiście oświadczenie musi być podpisane przez obie strony, ale głównie czytelnym podpisem przez winnego zdarzenia. Bez takich danych sprawca – często widzę to  praktyce – w przyszłości podważa oświadczenie, zaprzecza że brał udział itd.

Oświadczenie dwujęzyczne do pobrania

A co, jeśli druga strona (albo żadna ze stron) nie przyznaje się do winy? Nie pozostaje nic innego jak wezwać policję. To wiąże się już z mandatem oraz punktami karnymi dla sprawcy. Policja ustali winę, wskaże sprawcę, spisze protokół bardzo przydatny w dalszym postępowaniu przy likwidacji szkody lub nawet sądowym. Często w praktyce strony kolizji załatwiają to polubownie bez wzywania policji, nie zabezpieczając się sporządzeniem dobrego protokołu zawierającego wszystkie niezbędne i nie do podważenia dane.

Jeśli jednak wydarzył się wypadek drogowy, czyli w zdarzeniu poszkodowani zostali ludzie, wówczas wszystko pozostawiamy na miejscu tak jak było, bez usuwania samochodów i części i czekamy na przyjazd policji. Oczywiście należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, aby nie spowodować kolejnych wypadków (trójkąt) i sprawdzić stan osób poszkodowanych. Przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy zgodnie z zasadami medycznymi. W takim przypadku prawo wymaga od świadka zdarzenia również zdecydowanego działania, bo sami kierowcy mogą być poważnie ranni i wymagać pomocy. Po przyjeździe służb ratowniczych przejmują oni osoby ranne, a policja zabezpiecza teren i prowadzi czynności ustalające przyczynę wypadku oraz dokumentują zdarzenie. Przy wypadku śmiertelnym bardzo często konieczna jest obecność prokuratora.

O czym powinniśmy pamiętać, jeśli widzimy wypadek drogowy? Co należy zrobić? Postępować zgodnie z tym czego nauczyliśmy się na szkoleniach, kursach itp. Przede wszystkim:

  • Oceńmy spokojnie sytuację oraz zabezpieczmy miejsce wypadku.  Obowiązuje zasada “oceń sytuację, zabezpiecz miejsce, postępuj rozważnie, dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych”
  • Włączmy światła awaryjne w samochodach, zaciągnijmy hamulec ręczny, wyjmijmy kluczyki ze stacyjki i połóżmy za przednią szybą przed kierownicą. Jeśli wycieka paliwo postarajmy się odłączyć klemę akukulatora, jeśli jeszcze nie ma straży, aby zabezpieczyć przed zwarciem i zapłonem samochodu.
  • Ustawmy trójkąt awaryjny (na terenie zabudowanym przed miejscem zdarzenia, na drodze – ok. 60 metrów; a na autostradzie i drodze ekspresowej 100 – 150 metrow od miejsca zdarzenia).
  • Oczywiście wezwijmy służby ratownicze (nr 112).
  • Udzielamy pierwszej pomocy poszkodowanym w miarę posiadanych umiejętności ratowniczych. Zwracamy uwage na dzieci, kobiety w ciąży, itd.

Oczywiście nie jest to pełna instrukcja, tylko pobieżne przypomnienie.

Udostępnij artykuł

Podobne wpisy

  1. Nareszcie ktoś to konkretnie wyjaśnił. Może wszyscy w końcu przestaną mylić jedno z drugim, bo potem dochodzi do dziwnych sytuacji i nie porozumień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *