Ubezpieczenia a zwolnienie z VATu

Czy takie czynności jak informowanie potencjalnych klientów o możliwości zakupu ubezpieczenia i przedstawienie warunków takiego ubezpieczenia są pośrednictwem w sprzedaży ubezpieczeń i czy w takim razie są też zwolnione z VAT?

Tak wszystkie takie czynności są zwolnione z VAT ponieważ są pośrednictwem ubezpieczeniowym. O zakwalifikowaniu do danej grupy przesądza charakter wykonywanych czynności, a nie wykonawcy tych czynności. Takie stanowisko zajęła jedna z Izb Skarbowych i słusznie.

Tutaj warto podkreślić, że te czynności wymienia ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym, a więc osoby wykonujące takie czynności muszą posiadać przewidziane prawem uprawnienia do wykonywania czynności agencyjnych. W tym  zapytaniu chodziło raczej o osoby nieposiadające takich uprawnień. Tylko ogólna informacja o możliwości zawarcia ubezpieczenia może być przekazywana Klientowi, np. w salonie sprzedaży. Jeśli jest to przekazanie szczegółowego indywidualnego wyliczenia składki, przedstawienie oferty, szczegółowe wyjaśnienie OWU, czy klauzul, to zawsze taka osoba musi posiadać uprawnienia do wykonywania czynności agencyjnych.

Udostępnij artykuł

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *