Ubezpieczenie nagrobków

Ostatnie dni to czas spotkań ze znajomymi i bliskimi na cmentarzach. Przy tej okazji miałem kilka zapytań o ubezpieczenie nagrobków, bo zdarzają się rożne przypadki; zniszczeń, dewastacji itd. Co można w takiej sytuacji zaproponować klientowi?

Można zaproponować ubezpieczenie nagrobka. Ubezpieczenie to najczęściej jest połączone z ubezpieczeniem domu lub mieszkania i rozszerza się go o wprowadzenie dodatkowej fakultatywnej klauzuli. Takie ubezpieczenia posiadają Warta, Uniqa, Gothaer i PZU. Samodzielnie nagrobek można ubezpieczyć chyba jedynie w PZU.

Ubezpieczenie takie obejmuje szkody materialne  związane z fizycznym uszkodzeniem grobowca (od żywiołów), szkody powstałe w wyniku wandalizmu oraz kradzieży elementów na stale związanych z nagrobkiem (wazonów, rzeźb, ławeczek itd). Natomiast jeśli szkodę wyrządziła np. firma kamieniarska, zakład pogrzebowy lub administracja cmentarza to odszkodowania należy w zasadzie żądać bezpośrednio od sprawcy szkody.

Ubezpieczenie tego ryzyka jest jeszcze mało popularne, bo ktoś ubezpieczający dom lub mieszkanie nie myśli w tym czasie o grobowcu i nagrobku. Także nasze OFWCA nie proponują zbyt często tego ubezpieczenia klientom.

Czy warto ubezpieczać grobowce i nagrobki? Na pewno tak, bo wartość niektórych z nich może osiągać wartość dobrej marki samochodu, a składki nie są zbyt wysokie. W zależności od wartości ubezpieczanego nagrobka wynoszą od kilkudziesięciu złotych rocznie. Najczęściej zdarzają się przypadki wandalizmu i chuligańskiego wybryku, uszkodzenia od połamanych drzew i upadających konarów, akty kradzieży elementów stałych (głownie z metali kolorowych).

Oczywiście przed zakupem ubezpieczenia nagrobka warto zapoznać się z jego zakresem, wyłączeniami, sumą ubezpieczenia, limitami na poszczególne ryzyka oraz zaproponowanymi franszyzami.

 

Udostępnij artykuł

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *