Ubezpieczenie od skutków pogryzienia przez agresywnego psa

Posiadam przy domu psa, który jest psem agresywnym. Chciałbym się ubezpieczyć od skutków pogryzienia przez psa. Czy to jest możliwe?

Przedstawiamy kolejne pytanie od jednego z naszych klientów: Posiadam przy domu psa, który jest psem agresywnym. Chciałbym się ubezpieczyć od skutków pogryzienia przez psa. Czy jest to możliwe?

Tak, jest to możliwe, chociaż problem jest bardziej szeroki.

Zgodnie z kodeksem cywilnym art. 431 § 1 k.c każdy, kto posiada zwierzę jest odpowiedzialny za naprawienie wyrządzonej przez nie szkody. Jeżeli pies kogoś pogryzie lub zniszczy czyjąś własność, to jego właściciel będzie musiał zrekompensować finansowo stratę. W przypadku pogryzienia, właściciel psa może także zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Ubezpieczenie OC dla psa pozwoli Wam uniknąć płacenia z własnej kieszeni za zniszczenia spowodowane przez niego – to ubezpieczyciel pokryje wszystkie lub prawie wszystkie koszty w zależności od rodzaju ubezpieczenia. Oprócz ubezpieczenia OC, polisa może również objąć swoim zasięgiem ochronę zdrowia i koszty leczenia psa.

Generalnie, posiadane ubezpieczenie OC z tytułu posiadania mienia i funkcjonowania rodziny obejmuje także ochronę za posiadane zwierzęta domowe użytkowane przez rodzinę poza ich hodowlą. Ta odpowiedzialność jest kształtowana jednak w różnym zakresie. Stąd w OWU ubezpieczenia OC należy zawsze sprawdzić, co obejmuje ubezpieczenie, czy obejmuje psy i jakie są wyłączenia. Czy ubezpieczenia psa obejmuje tylko dom (obejście) Polskę, Europę czy świat. To ważne w szczególności przy zabieraniu psa na wyjazdy zagraniczne.

Wracają do pytania naszego Klienta. Klient chce ubezpieczyć swojego “agresywnego” psa. To nam nic jeszcze nie mówi, bo w Polsce, zgodnie z prawem, wszystkie psy dzielą się na rasy “psów uznane za agresywne” i pozostałe. Te pierwsze określone są w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 kwietnia 2003 roku (Dz.U. z 2003r. Nr 77, poz.687). Na posiadanie psa rasy wymienionego w tym rozporządzeniu należy mieć zezwolenie. Wszystkie inne psy, nawet “agresywne” w znaczeniu groźne, atakujące, są zaliczane do grupy pozostałych. Nie muszą mieć żadnego zezwolenia, ale właściciel ma obowiązek szczególnie je zabezpieczać, aby nie wyrządziły szkody innym osobom. Zawsze w przypadku szkody wyrządzonej przez takiego i innego nawet spokojnego psa będzie odpowiadał.

Najczęściej na ubezpieczenie OC decydują się właściciele psów uznanych przez MSWiA za rasy agresywne. Zawsze przy OC należy sprawdzać, czy oferowane ubezpieczenie nie zawiera klauzuli wyłączającej odpowiedzialności za psy ras uznanych za agresywne. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych takie klauzule są zawarte. Takiego psa można np. ubezpieczyć w Compensie przy ubezpieczeniu OC domu lub mieszkania, wprowadzając właściwa klauzulę. Warto korzystać również z pomocy fachowców z Polskiego Związku Kynologicznego, zwłaszcza przy psach “agresywnych”, rasowych, rzadkich oraz hodowlach i wyjazdach na wystawy.

Przy odszkodowaniach spowodowanych przez psy ważnymi kwestiami są: legalność zakupu psa rasy agresywnej, rodowód psa, szczepienia ochronne, miejsce przebywania psa, sposób nadzoru nad nim, posiadanie kagańca i smyczy, przebywanie poza miejscem mieszkania itd. Przypominam również, że podróżując z psem w kraju i za granicami kraju – np. w celach turystycznych – musimy spełnić wszystkie przepisy i warunki obowiązujące w danym państwie, które często są ostrzejsze od polskich. Np. wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie psa, specjalne badania weterynaryjne, nie wszystkie ośrodki wczasowe, campingi, pola namiotowe zezwalają na pobyt z psami i innymi zwierzętami.

Przy ubezpieczeniu OC (także psów) należy zawsze pamiętać, aby sprawdzić, jak jest uregulowana w OWU odpowiedzialność za szkody wyrządzone na skutek umyślnego działania lub zaniechania i rażące niedbalstwo ubezpieczającego oraz szkody wynikające z przeniesienia chorób np. zakaźnych (wścieklizna). Ich włączenie lub wyłączenie będzie decydowało o odpowiedzialności ubezpieczyciela i wypłacie odszkodowania, bo odpowiedzialność za naszego pupila jest zawsze i wynika ona z prawa.

W Polsce ubezpieczeniem psów zajmuje się wiele towarzystw ubezpieczeniowych, proponując ubezpieczenia OC domów i rodziny w życiu prywatnym oraz prowadząc specjalne ubezpieczenia dla czworonogów (Compensa, INTER Risk, ERGO Hestia, Uniqa, Gothaer, PZU – Cztery łapy). Należy tylko wybrać ubezpieczenie do potrzeb naszego klienta mając na uwadze to co napisałem powyżej.
Aneks: Rasy psów uznane zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA za rasy agresywne i wymagające zezwolenie:

 1. amerykański pit bull terrier;
 2. pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
 3. buldog amerykański;
 4. dog argentyński;
 5. pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
 6. tosa inu;
 7. rottweiler;
 8. akbash dog;
 9. anatolian karabash;
 10. moskiewski stróżujący;
 11. owczarek kaukaski.
Udostępnij artykuł

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *